Je wilt naaien, maar je komt er niet aan toe
Je hebt het patroon al uitgekozen. De stof ligt klaar. De inspiratie? Die spat er letterlijk van af. Maar toch kom je er maar niet aan toe om achter je naaimachine te gaan zitten. Elke keer als je wil beginnen, staat er eerst een hoge drempel in de weg.
Je moet eerst je tafel leegmaken, je spullen tevoorschijn halen, de machine aansluiten… En ergens in dat proces verdwijnt de energie die je net nog had.
Je bent zeker niet de enige. En het goede nieuws, de oplossing is vaak veel dichter bij dan je denkt.
Waarom ‘even naaien’ zo veel energie kost
Naaien is een hobby die rust en ontspanning zou moeten opleveren. Het is een moment voor jezelf, even helemaal opgaan in iets creatiefs, weg van de dagelijkse drukte.
Maar als je elke keer opnieuw een drempel moet overwinnen vóórdat je überhaupt begint, dan voelt die hobby al snel als een klus. En klussen stel je uit.
Psychologisch gezien is dit volkomen logisch. Onze hersenen zijn geprogrammeerd om energie te besparen. Als iets meer moeite kost dan het op dat moment oplevert, kiezen we onbewust voor iets anders. De moeite van het alles tevoorscijn halen en daarna weer opruimen is concreet en direct voelbaar. Het plezier van het naaien? Dat ligt nog te ver in de toekomst.
Ik zie en hoor dit regelmatig van cursisten. Ze hebben de wil, de materialen en de kennis, maar ze missen één ding. Een vaste plek waar alles altijd klaarstaat. Een kleine naaihoek die haar simpelweg verwelkomt.
Een vaste naaihoek inrichten is daarom niet alleen een kwestie van praktische opbergruimte. Het is een investering in jezelf en in het plezier dat naaien je geeft. Het verlaagt de drempel zo sterk, dat je ineens wél even tussendoor een naad stikt of dat ene detail afwerkt.
Eén vraag die alles veranderde
Ik sprak onlangs een naaister die precies dit herkende. Ze had geen vaste naaihoek en moest telkens alles tevoorschijn halen. Dat gevoel van ‘gedoe’ weerhield haar er steeds van om achter haar naaimachine te kruipen. Haar geliefde hobby, ze deed er simpelweg niets meer mee.
Totdat ik haar één vraag stelde: “Is er ergens in huis niet een heel klein hoekje dat nog niet benut wordt? Waar jouw kleine naaitafel zou kunnen staan?”
Haar antwoord kwam na een korte stilte, de oude werkkamer van haar man. Ze puzzelde even, vroeg het hem en hij zei vol enthousiasme ja. Een week later had ze haar eigen kleine maar fijne naaiplek. Haar machine staat er altijd klaar. Ze hoeft niets op te ruimen of tevoorschijn te halen. Ze loopt er gewoon naartoe en begint.
Zo simpel kan het soms zijn.
Nog geen aparte kamer? Ook dan zijn er opties
Heb je geen aparte kamer beschikbaar? Dan zijn er nog altijd mogelijkheden, een hoekje in de slaapkamer of op de overloop met een compact naaitafeltje, een klaptafel aan de muur die je uitvouwt als je aan de slag gaat, of een vaste plek in de woonkamer die je met een mooi gordijn ‘wegwerkt’ als dat nodig is. Het gaat er niet om dat het perfect is. Het gaat erom dat het er ís.
Nog geen vaste naaihoek? Kom naar de Sewing Saturday
Niet iedereen heeft direct de ruimte of mogelijkheid om een vaste naaihoek in te richten. En dat is oké. Maar het betekent niet dat je nóg langer moet wachten om lekker te naaien.
Want op de Sewing Saturday hoef jij helemaal niets te regelen. Geen tafel vrij te maken, geen spullen op te ruimen, geen excuus om het toch maar uit te stellen. Je komt gewoon binnen, gaat zitten en gaat lekker aan de slag. Alles staat klaar. Ik schenk je koffie of thee en zorg ook nog voor wat lekkers.
Loop je ergens tegenaan of wil je even sparren over je project? Ik ben erbij en help je verder. Aan het einde van de dag heb je een heerlijk ontspannen dag gehad, helemaal voor jezelf. En wie weet ga je daarna thuis met frisse energie op zoek naar dat ene onbenutte hoekje.
De eerstvolgende Sewing Saturday is op 18 april. Plaatsen zijn beperkt, dus wacht niet te lang!
👉 [Schrijf je hier in voor de Sewing Saturday op 18 april]
Jouw hobby verdient een vaste plek en jij ook
Naaien is meer dan een hobby. Het is een manier om even helemaal jezelf te zijn, iets te maken met je eigen handen en trots te zijn op wat je creëert. Maar dat gevoel begint pas écht als je die eerste drempel wegneemt.
Een vaste naaihoek inrichten – hoe klein ook – is de eerste stap. Het is een signaal aan jezelf. Dit is mijn tijd, dit is mijn plek, dit is belangrijk. En zodra je die plek hebt, merk je dat je vanzelf vaker gaat naaien. Niet omdat je moet, maar omdat het zo makkelijk is om te beginnen.
Heb jij al een vaste naaihoek? Of herken jij je in het verhaal van de naaister die ik sprak? Laat het me weten in de reacties, ik ben benieuwd hoe jij het aanpakt.
En vergeet niet op 18 april tijdens de Sewing Saturday staat alles klaar voor jou. Jij hoeft alleen maar te komen.
Liefs, Linda


